Lingua Albanica

lingua
(Redirectum de Albanice)

Lingua Albanica sive Epirotica (Albanica: gjuha shqipe/shqipja) est lingua officialis Albaniae, Dardaniae, Macedoniae et Mons Nigere. Albanica est lingua lingua Indoeuropaea et 7.5 decies centena millia locutorum in mundo habet.

Lingua Albanica
IPA: [ ʃcip ]
Taxinomia:
Locutores: 7 500 000
Sigla: 1 sq, 2 alb, 3 sqi
Status publicus
Officialis Albania, Ager Merulensis, Macedonia, Mons Niger
Privata Graecia, Italia, Macedonia, Serbia, Mons Niger, alibi
Litterae:
Scriptura: Latina
Procuratio: nulla
Familiae linguisticae coloribus Vicipaediae pictae
Familiae linguisticae coloribus Vicipaediae pictae

Familiae linguisticae coloribus Vicipaedicis pictae

Situs locutorum linguae Albanicae
Situs locutorum linguae Albanicae

Situs locutorum linguae Albanicae

Albanice

recensere

Ati ynë që je në qiell,

U shenjtëroftë emri Yt.

Ardhtë mbretëria Jote,

U bëftë Vullnesa Jote,

Si në qiell, ashtu dhe në tokë,

Bukën tonë të përditshme na e jep sot,

Na i fal fajet tona,

Si i falim ne fajtorët tanë.

Dhe mos na ler të biem në tundim,

Por na liro nga i keqi.

Ashtu qoftë.

Pater noster, qui es in caelis,

sanctificetur nomen tuum.

Adveniat regnum tuum.

Fiat voluntas tua,

sicut in caelo, et in terra.

Panem nostrum cotidianum da nobis hodie,

et dimitte nobis debita nostra,

sicut et nos dimittimus debitoribus nostris.

Et ne nos induxeris in tentationem,

sed libera nos a malo.

Amen.

Bibliographia

recensere
  • Stuart E. Mann, An Albanian historical grammar. Hamburgi: Buske, 1977

Nexus interni

Nexus externi

recensere


 

Haec pagina est stipula. Amplifica, si potes!